Obec Zlatná na Ostrove
obecZlatná na Ostrove

Kultúrne pamiatky a pamätné tabule

Drevený kríž

70-ročný veľký drevený kríž osady Veľký Lél – schovávaný v rozobratom stave celé desaťročia po veľkej povodni– bol na podnet neb.

Drevený kríž

I. svätý kríž

Dňa 21. augusta 2011 na sviatok svätého Istvána,
ktorý je patrónom nášho katolíckeho kostola pán dekan Ladislav Elek vysvätil I. svätý kríž na miestnom cintoríne.

I. svätý kríž

Kastieľ

V severnej časti osady Veľký Lél v roku 1935 dal István Révész postaviť moderný kaštiel.

Kastieľ

Kostol reformovanej kresťanskej cirkvi

Kostol reformovanej kresťanskej cirkvi bol postavený v roku 1794. Predtým veriaci mali postavený kostol
z prepletaného prútia, ktoré bolo omazané hlinou.

Kostol reformovanej kresťanskej cirkvi

Kostoľ rímskokatolíckej cirkvi

Veriaci rímskokatolíckej cirkvi na začiatku 20. storočia nemali v Zlatnej na Ostrove vlastný kostol. Svojich zosnulých odprevadili na poslednú cestu za zvonenia zvona reformovaného kostola.

Kostoľ rímskokatolíckej cirkvi

Kúria

Klasicistickú kúriu z roku 1769 dali postaviť na starších základoch Michal a Štefan Magyary-Kossovci. Doteraz stojí v blízkosti kostola reformovanej cirkvi.

Kúria

Pamätné tabule

Pamätná tabula Móra Kóczána bola umiestnená na prednej stene športovej haly

Pamätník postavený z príležitosti 50. výročia holokaustu

Na židovskom cintoríne stojí pamätník postavený z príležitosti 50. výročia holokaustu s menami 61 obetí z našej obce.

Pamätník postavený z príležitosti 50. výročia holokaustu

Pamätný stĺp

Takisto v parku pri kultúrnom dome je postavený pamätný stĺp vyrezávaný z dreva, postavený v roku 1999 pri príležitosti Dní Most priateľstva - Hídverő Napok.

Pamätný stĺp

Slávnostné odhalenie pamätného stĺpa vyrezávaného z dreva sa konalo v rámci Dní Móra Kóczána (Kóczán Mór Napok) dňa 10. októbra 2008. Pamätný stĺp bol postavený na južnej časti cintorína na počesť pamiatky rodiny Vízváryovcov.

Parný mlyn

Parný mlyn s názvom Katinka bol postavený v roku 1921. Je momentálne v súkromnom vlastníctve.

Parný mlyn

Pomník padlým hrdinom počas I. svetovej vojny

Pomník 80 padlým hrdinom počas I. svetovej vojny dali obyvatelia obce postaviť v r. 1928 na miestnom cintoríne.

Pomník  padlým hrdinom počas I. svetovej vojny

Pomník padlým hrdinom počas II. svetovej vojny

V roku 1975 bol vedľa neho postavený pomník na počesť obetí, padlých na frontoch II. svetovej vojny.

Pomník  padlým hrdinom počas II. svetovej vojny

Pomník so zobrazením dvoch kostolov

V parku pri kultúrnom dome sa nachádza pomník so zobrazením dvoch kostolov. Bol postavený na počesť 900. výročia prvej písomnej zmienky o obci.

Pomník so zobrazením dvoch kostolov

Veľkolélsky ostrov

Veľkolélsky ostrov (v blízkosti osady Veľký Lél) je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy a mokrade medzinárodného významu.

Veľkolélsky ostrov

dnes, štvrtok 25. 4. 2024
oblačno 12 °C 2 °C
piatok 26. 4. oblačno 15/6 °C
sobota 27. 4. jasná obloha 19/7 °C
nedeľa 28. 4. oblačno 22/10 °C

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Náhodný výber z galérie